Raport rynkowy · 2026-01
Ceny m² Puerto (Jávea). Analiza inwestycyjna
Mediana ofertowa w Puerto to 4 100 €/m² (dane: 2026-01), czyli cena €/m² jest zbliżona do mediany całego miasta. Najem daje 4,8% brutto i ok. 2,9% netto, a ceny rosną 11,5% r/r. Poniżej stawki najmu, koszty zakupu i porównanie z dzielnicami Jávea.
- Mediana
- 4 100 €/m²
- ROI brutto
- 4,8%
- Wzrost r/r
- 11,5%
- Czas sprzedaży
- 132 dni
Ceny nieruchomości w Puerto: 2026
Cena zależy od odległości od plaży, roku budowy i standardu osiedla. Przy medianie 4 100 €/m² lokal 70 m² kosztuje około 287 000 €, a po doliczeniu kosztów zakupu (13,5%) budżet zamyka się bliżej 325 745 €.
Charakterystyka Puerto: mieszkania wokół portu i przystani oraz bliskość targu rybnego i restauracji. W rankingu cen miasta Jávea to 3. Miejsce (4 100 €/m²). Najdrożej jest w Cap Martí (4 500 €/m²), a najtaniej w Tosalet (3 700 €/m²).
- Mediana ofertowa: 4 100 €/m²
- Dynamika r/r: 11,5%
- Czas ekspozycji oferty: 132 dni
- Transakcje 12 mies.: 254
ROI i dochód z najmu w Puerto
Mediana czynszu to 16,4 €/m²/mies., co daje 4,8% brutto. Przy budżecie 250 000 € oznacza to około 12 000 € € przychodu rocznie i 7 300 € € po kosztach zarządzania, podatku i pustostanach.
Łącząc czynsz ze wzrostem wartości (11,5% r/r) inwestycja w Puerto generuje w 5 lat około 217 500 € € zwrotu, czyli 87% budżetu. Prognozowana wartość nieruchomości po 5 latach: 431 000 € €.
Podatki i koszty zakupu w Hiszpanii
Zakup w Puerto oznacza około 13,5% kosztów transakcyjnych: ITP 10% (rynek wtórny) lub IVA 10% i AJD (nowe), notariusz, wpis do rejestru i obsługa prawna. Dochodzą koszty roczne (IBI, comunidad, ubezpieczenie) oraz podatek od najmu rozliczany w IRPF.
Jako nierezydent rozliczasz najem w Hiszpanii, a w Polsce korzystasz z metody unikania podwójnego opodatkowania. Numer NIE jest obowiązkowy. Bez niego nie kupisz nieruchomości ani nie rozliczysz dochodów.
Metodologia raportu
Dane pochodzą z median ofertowych i transakcji z ostatnich 12 miesięcy dla Puerto (254 transakcji w modelu) i są aktualizowane miesięcznie. Nie stanowią wyceny w rozumieniu hiszpańskich przepisów. Do celów kredytowych wymagana jest tasación bankowa.
Porównanie
Ceny i ROI w dzielnicach Jávea
| Dzielnica | Mediana €/m² | ROI | r/r |
|---|---|---|---|
| Cap Martí | 4 500 € | 4,6% | 10,4% |
| Montañar | 4 300 € | 4,9% | 10,4% |
| Puerto (ta dzielnica) | 4 100 € | 4,8% | 10,4% |
| Arenal | 3 950 € | 5,1% | 10,4% |
| Tosalet | 3 700 € | 4,7% | 10,4% |
Kontekst rynkowy: mediana ofertowa w Costa Blanca to 2 700 €/m², a średnia dla Hiszpanii około 2 100 €/m². Różnica pokazuje premię lokalizacyjną wybrzeża.
FAQ
FAQ. Ceny i ROI w Puerto
Ile kosztuje metr kwadratowy w Puerto w 2026?
Mediana ofertowa wynosi 4 100 € (dane: 2026-01), przy medianie miasta Jávea 4 050 €.
Jakie ROI daje najem w Puerto?
Brutto 4,8%, netto ok. 2,9% po kosztach i podatku. Czynsz: 16,4 €/m²/mies.
Czy ceny w Puerto rosną?
Dynamika roczna to 11,5%. rynek w fazie dynamicznego wzrostu: 11,5% r/r.
Jakie koszty poza ceną zapłacę przy zakupie?
Około 13,5% ceny: ITP/IVA, notariusz, rejestr i obsługa prawna. Dodatkowo ok. 300-800 € rocznie kosztów stałych (IBI, comunidad).
Oferty
Chcesz kupić w Puerto?
Znasz już ceny i ROI. Wyślij zgłoszenie z budżetem. Przygotujemy 3-5 ofert z wyliczonym zwrotem i pełnymi kosztami zakupu.
Znajdź nieruchomości i odbierz analizę ROI
Wypełnij 4 krótkie pytania. W ciągu 15 minut prześlemy spersonalizowany zestaw wyselekcjonowanych ofert.