Raport rynkowy · 2026-01
Ceny i ROI w Punta Prima (Torrevieja). Raport 2026
Mediana ofertowa w Punta Prima to 2 900 €/m² (dane: 2026-01), czyli cena €/m² jest o 22% wyższa od mediany miasta. Najem daje 5,8% brutto i ok. 3,9% netto, a ceny rosną 9,9% r/r. Poniżej stawki najmu, koszty zakupu i porównanie z dzielnicami Torrevieja.
- Mediana
- 2 900 €/m²
- ROI brutto
- 5,8%
- Wzrost r/r
- 9,9%
- Czas sprzedaży
- 89 dni
Ceny nieruchomości w Punta Prima: 2026
Cena zależy od odległości od plaży, roku budowy i standardu osiedla. Przy medianie 2 900 €/m² lokal 70 m² kosztuje około 203 000 €, a po doliczeniu kosztów zakupu (13,5%) budżet zamyka się bliżej 230 405 €.
Charakterystyka Punta Prima: nowe osiedla z basenami i ochroną oraz bliskość centrum handlowego Zenia Boulevard. W rankingu cen miasta Torrevieja to 1. Miejsce (2 900 €/m²). Najdrożej jest w Punta Prima (2 900 €/m²), a najtaniej w El Acequión (2 300 €/m²).
- Mediana ofertowa: 2 900 €/m²
- Dynamika r/r: 9,9%
- Czas ekspozycji oferty: 89 dni
- Transakcje 12 mies.: 837
ROI i dochód z najmu w Punta Prima
Mediana czynszu to 14,0 €/m²/mies., co daje 5,8% brutto. Przy budżecie 250 000 € oznacza to około 14 500 € € przychodu rocznie i 9 800 € € po kosztach zarządzania, podatku i pustostanach.
Łącząc czynsz ze wzrostem wartości (9,9% r/r) inwestycja w Punta Prima generuje w 5 lat około 200 000 € € zwrotu, czyli 80% budżetu. Prognozowana wartość nieruchomości po 5 latach: 401 000 € €.
Podatki i koszty zakupu w Hiszpanii
Zakup w Punta Prima oznacza około 13,5% kosztów transakcyjnych: ITP 10% (rynek wtórny) lub IVA 10% i AJD (nowe), notariusz, wpis do rejestru i obsługa prawna. Dochodzą koszty roczne (IBI, comunidad, ubezpieczenie) oraz podatek od najmu rozliczany w IRPF.
Jako nierezydent rozliczasz najem w Hiszpanii, a w Polsce korzystasz z metody unikania podwójnego opodatkowania. Numer NIE jest obowiązkowy. Bez niego nie kupisz nieruchomości ani nie rozliczysz dochodów.
Metodologia raportu
Dane pochodzą z median ofertowych i transakcji z ostatnich 12 miesięcy dla Punta Prima (837 transakcji w modelu) i są aktualizowane miesięcznie. Nie stanowią wyceny w rozumieniu hiszpańskich przepisów. Do celów kredytowych wymagana jest tasación bankowa.
Porównanie
Ceny i ROI w dzielnicach Torrevieja
| Dzielnica | Mediana €/m² | ROI | r/r |
|---|---|---|---|
| Punta Prima (ta dzielnica) | 2 900 € | 5,8% | 9,4% |
| Playa Flamenca | 2 850 € | 5,9% | 9,4% |
| Playa de los Locos | 2 750 € | 6,0% | 9,4% |
| La Mata | 2 500 € | 6,1% | 9,4% |
| El Acequión | 2 300 € | 6,4% | 9,4% |
Kontekst rynkowy: mediana ofertowa w Costa Blanca to 2 700 €/m², a średnia dla Hiszpanii około 2 100 €/m². Różnica pokazuje premię lokalizacyjną wybrzeża.
FAQ
FAQ. Ceny i ROI w Punta Prima
Ile kosztuje metr kwadratowy w Punta Prima w 2026?
Mediana ofertowa wynosi 2 900 € (dane: 2026-01), przy medianie miasta Torrevieja 2 380 €.
Jakie ROI daje najem w Punta Prima?
Brutto 5,8%, netto ok. 3,9% po kosztach i podatku. Czynsz: 14,0 €/m²/mies.
Czy ceny w Punta Prima rosną?
Dynamika roczna to 9,9%. rynek w fazie dynamicznego wzrostu: 9,9% r/r.
Jakie koszty poza ceną zapłacę przy zakupie?
Około 13,5% ceny: ITP/IVA, notariusz, rejestr i obsługa prawna. Dodatkowo ok. 300-800 € rocznie kosztów stałych (IBI, comunidad).
Oferty
Chcesz kupić w Punta Prima?
Znasz już ceny i ROI. Wyślij zgłoszenie z budżetem. Przygotujemy 3-5 ofert z wyliczonym zwrotem i pełnymi kosztami zakupu.
Znajdź nieruchomości i odbierz analizę ROI
Wypełnij 4 krótkie pytania. W ciągu 15 minut prześlemy spersonalizowany zestaw wyselekcjonowanych ofert.